Zestawy‎ > ‎

NE64BASE

Format ebooka (PDF) został lepiej dopasowany do poziomych ekranów 'wide' (typowe smartfony, tablety)

Podstrony:

Przed lutowaniem będzie można potrenować na innych płytkach drukowanych, aby uniknąć strat wśród NE64. Jeśli ktoś ma 2 lewe ręce, to może zająć się przygotowaniem pól lutowniczych (pokrycie topnikiem), myciem PCB po lutowaniu, przygotowaniem zestawu elementów aby były gotowe do przylutowania. W razie ujemnego poziomu zdolności manualnych (tzn. kiedy ktoś psuje elektronikę zanim jej dotknie) pozostaje parzenie kawy/herbaty, robienie zakupów spożywczych oraz trenowanie programowania na tych zestawach, które są w laboratorium (aby później się podzielić zdobytą wiedzą z innymi). Lutownice w 31B i tak są tylko 2, więc nie ma szans na masową akcję. 
Zestaw nie jest łatwy w produkcji - ze względu na koszty produkcji PCB zostało zmniejszone do granic możliwości. Jako elementów użyliśmy w większości gęsto upchanych SMD0603. Najlepiej byłoby, gdyby osoby biegłe w posługiwaniu się lutownicą dodały do swoich dzienniczków dobrych uczynków montaż kilku egzemplarzy PCB dla kolegów. Stan prototypu: Wykonany i uruchomiony. Przetestowane komponenty: RFM73, SPI Flash, Bluetooth, Ethernet, podczerwień, dioda RGB, komunikacja UART, programator USBDM. Wymagane są drobne usprawnienia i usunięcie kilku usterek. Jak widać, oryginał jest nawet podobny do modelu 3D.

    
Porównanie rzeczywistości (prototyp) i modelu 3D z KiCad.

Projekt w KiCAD wyklikał Ryszard. Wstępną wersję ('draft') i model 3D przygotował KJU. Wersja produkcyjna PCB - KJU. Jak na bezpłatny program, to KiCAD zupełnie nieźle radzi sobie także z wyszukanymi zadaniami, jak np. wizualizacja projektu PCB w 3D. Liczne modele 3D dla popularnych podzespołów są bezpłatnie dostępne w Internecie. Płytkę (jeszcze przed wykonaniem) można obejrzeć z każdej strony i np. dobrać kolorystykę użytych elementów ;-)

Prolog: Wyobraź sobie zestaw bardzo podobny do V1.BASE, tylko działający zupełnie autonomicznie, bez konieczności podłączenia go do peceta. Można wysyłać do niego rozkazy przez Ethernet/WiFi (jest bowiem podłączony do domowej sieci LAN), może on komunikować się z systemem bezprzewodowych urządzeń używając najtańszych dostępnych na rynku układów radiowych RFM7x. Do zestawu można podłączyć konwerter Bluetooth - ale nie jest to konieczne, bo obecnie smartfony i tablety zwykle i tak korzystają z domowego WiFi. Całość nie powinna kosztować więcej niż 50 zł. (niestety, przy niższej kwocie drastycznie spada funkcjonalność urządzenia, ale na upartego można zejść z kosztami nawet do ok. 30 zł.). Oprócz 'zwykłych' sygnalizacyjnych LEDów można wlutować jasne diody RGB (0,80..1,60 zł./szt.), pozwalające uzyskiwać programowalne nastrojowe efekty świetlne. Oczywiście efekty te można programować bezpośrednio z komórki albo tabletu. Zestaw ma miejsce na moduł odbiornika podczerwieni, co pozwala dekodować komendy z typowego pilota. Można także wlutować diodę nadawczą podczerwieni i tym sposobem syntezować rozkazy dla urządzeń domowych (TV, wieża, oświetlenie). 

Motywator: mamy zapas gniazdek ETH, trochę scalaków MC9S12NE64 i brakuje tylko wygodnego do użycia zestawu uruchomieniowego za 50 zł. NE64 jest wyjątkowo łatwym do opanowania układem z interfejsem FastEthernet.
Zestaw V1.BASE jest OK, ale nie ma wbudowanej komunikacji bezprzewodowej, ethernetu, bluetooth i diody RGB ;-)
Mikrokontrolery ColdFire V2 są bardziej zaawansowane niż NE64, ale ich programowanie nie jest tak przyjemne jak V1 (wina mniej wygodnego środowiska CodeWarrior 7.2 i programatora innego niż BDM).
Założenia funkcjonalne: tanie urządzenie z wbudowanym Ethernetem, do którego można się łączyć bezprzewodowo i 'sieciowo'. Zastosowania - sterowanie innymi bezprzewodowymi, tańszymi układami mikroprocesorowymi: z peceta, Androida lub innego smartfona. Innymi słowy: przejściówka między siecią domową (w tym AP WiFi) lub normalnym urządzeniem komputerowym, a RFM70/RFM73 z drugiej strony. Jako opcja ma być dostępna możliwość łatwego podłączenia modułu Bluetooth. Za taki moduł kupiony w Polsce trzeba zapłacić ok. 50 zł. + przesyłka, ale identyczny produkt można zamówić bezpośrednio w sklepie w Chinach (DX) za ok. 25 zł. (wysyłka jest bezpłatna, ale niestety trwa bardzo długo). 
Ponieważ nie podniesie to kosztu PCB, wszystkie nadmiarowe sygnały uC będą wyprowadzone na zewnątrz zgodnie z pinoutem V1.BASE - będzie więc można używać peryferiów do M52233DEMO i V1.BASE (takich jak np. wyświetlacze LCD).
Ċ
Krzysztof Urbański,
16 mar 2013, 09:53
Ċ
Krzysztof Urbański,
25 sie 2013, 04:03
Ċ
Krzysztof Urbański,
1 maj 2013, 02:49