Zestawy‎ > ‎

xxBASE.PER1

...czyli prototypowa płytka peryferyjna do V1BASE, NE64BASE oraz M52233DEMO. 
Łakomy kąsek dla elektroników/modelarzy/mechaników głównie ze względu na wbudowane układy sterujące dużej mocy (np. żarówki 55W, silniki prądu stałego, silniki krokowe, przekaźniki). Oczywiście ze względów bezpieczeństwa stosowane są napięcia zasilające do 24 V.
Z założenia nie są obsadzane wszystkie komponenty, zresztą wysoki koszt niektórych układów na to nie pozwala. Ta płytka powinna być traktowana jako wyspecjalizowana płytka prototypowa do eksperymentowania z wybranymi układami peryferyjnymi. Odpada uciążliwa konieczność każdorazowego projektowania i wykonania dedykowanych PCB pod te układy.
Dzięki wykonaniu "firmowemu" i metalizowanych przelotkach udało się uzyskać zwartą, gęstą, niewielką płytkę.
Spora część sygnałów jest udostępniona na goldpinach, co m.in. pozwala na swobodę w wyborze linii sterujących CPU lub fizyczne odłączanie nieużywanych komponentów. Nie jesteśmy w ten sposób ograniczeni z góry narzuconym schematem ścieżek. Z kolei wymaga to użycia kabli połączeniowych, co właściwie wyklucza użycie tego projektu jako urządzenia końcowego.

Na pokładzie znajdziemy miejsce na zamontowanie komponentów takich jak:
  • matryca 8x8 LED, 
  • mikrokontroler MC9S08QE4CLC
  • wyświetlacz 7-segmentowy LED,
  • sterownik magistrali CAN (warstwa fizyczna),
  • MC33580 - zaawansowany sterownik mocy z interfejsem SPI+PWM - 4 x 55W (prąd wyjściowy do 22 A),
  • MC33879 - 8-kanałowy sterownik (SPI+PWM) mocy (prąd do 1.2 A) z możliwością płynnej regulacji i zmiany kierunku obrotów silnika prądu stałego,
  • L9935 - kompletny, scalony sterownik silników krokowych (bipolarnych oraz unipolarnych) ze sterowaniem przez SPI
  • 3-kanałowy sterownik PWM zewnętrznych tranzystorów MOSFET (np. IRF520) do sterowania diodą RGB dużej mocy.
Wbudowany 8-bitowy uC pozwala na sterowanie w podstawowym zakresie wybranymi peryferiami (np. skanowanie matrycy LED 8x8) lub monitorowanie układów dużej mocy bez konieczności podłączania płytki bazowej. Modyfikacja firmware'u jest możliwa dzięki wyprowadzonemu interfejsowi BDM.