Zestawy

Aby używać (i programować) mikrokontrolery wystarczy mniej niż 10 złotych. Najtańszy zestaw uruchomieniowy to po prostu mikrokontroler z programatorem na porcie LPT i kilka rezystorów. 
Kiedy chcemy zasilać, programować i debugować układ w wygodnym w użyciu środowisku programistycznym, a w dodatku wszystko ma działać na laptopie z Win7, to koszty rosną.
Praktycznie każdy z producentów mikrokontrolerów ma w swojej ofercie zestawy "lowcost". 
Przykłady:
  1. STM8S-DISCOVERY [54 zł. brutto + wysyłka]
  2. STM8L-DISCOVERY [47 zł. brutto + wysyłka]
  3. STM32L-DISCOVERY [54 zł. brutto + wysyłka]
  4. Kinetis KwikStik K-40  [169 zł. brutto + wysyłka]
Ad. 1. zaledwie 1 dioda i 1 pojemnościowy 'przycisk'. Brak wbudowanych interejsów do komunikacji z PC (USB/RS232).
Ad. 2, Ad. 3 - Prawie identyczna cena, ale ciekawsze, energooszczędne układy. Wyświetlacz LCD, 2 LEDy, prawdziwy przycisk i niestety nadal brak komunikacji z PC na pokładzie.
Ad. 4. Pod względem możliwości wręcz znakomity układ, ale niestety bardzo nieprzyjazny, jeśli chodzi o jego dalszą rozbudowę. Można go podłączyć do zestawu TOWER (ale wtedy zdecydowanie przestaje być ULTRA-LOW-COST). 

Te propozycje są dobre na początek, ale gdy zaczniemy je rozbudowywać, ekonomia i ergonomia dadzą o sobie znać.
A gdybyśmy zechcieli dodać własne peryferia i układy wykonawcze? Przekaźnik, możliwość podłączenia do PC przez port USB, dioda RGB dużej mocy, silnik DC, silnik krokowy?...
(4) jest wtedy zbyt zamkniętym rozwiązaniem. (2), (3) nie mają nawet portów szeregowych. 

W zestawach low-cost obowiązuje zasada "pay me later" - są doskonałe pod warunkiem, że nie planujemy ich znaczącej rozbudowy (po zsumowaniu kosztów okaże się, że więcej za wszystko zapłacimy niż za lepiej wyposażoną wersję układu z kompletem peryferiów na pokładzie). Z kolei bogato wyposażone zestawy z wyższej półki (500-1000 zł. i więcej) są trochę zbyt drogie jak na zabawkę, której użyjemy tylko po to, aby migać diodami.

Wychodząc naprzeciwko waszym potrzebom, ale chcąc utrzymać niską cenę płytki bazowej, zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy CFV1BASE oraz najnowszy NE64BASE. Nasze projekty nie są pod każdym względem najlepsze, ale wydaje nam się, że na potrzeby nauki programowania połączonego z łatwą rozbudową sprzętu są to warte uwagi propozycje. Zgodność większości wyprowadzeń zachęca (podobnie jak w Arduino) do przygotowania układów peryferyjnych, które będą współpracować z dowolnym z tych zestawów (np. wyświetlacz LCD czy też dodatkowy moduł RFM7x).