Projekty‎ > ‎

RFID

Ostatnio coraz popularniejsze stają się układy RFID (legitymacje studenckie, PayPass, NFC, elektroniczne breloki, karty dostępowe). Od kilku lat używamy w MikroCpp komercyjnego zestawu do RFID, ale niedawno Maciek Bojczuk podrzucił ciekawy "budżetowy" zestaw umożliwiający obsługę popularnych kart ISO/IEC 14443. 
Oryginalnie jest to fragment systemu obsługującego bramki wejściowe w akademikach na Wittigowie (autoryzacja np. legitymacją), ale na potrzeby projektów MikroCpp przerobiłem trochę oryginalny układ.
Zamiast RS485 jest klasyczny UART (przewodowa wymiana danych z mikrokontrolerem). Zadajnik kodu binarnego pozwalający na wybór adresu urządzenia zastąpiłem modułem radiowym RFM73. Zasilanie zestawu jest z +5 V, dzięki czemu można go podłączyć do V1BASE lub NE64BASE. Programowanie mikrokontrolera MC9S08JM60 jest możliwe bezpośrednio z płytek xxBASE.
    
Urządzenie jest mniejsze od typowej karty kredytowej (np. PayPass) lub legitymacji studenckiej. Wmontowanie RFM73 i klasycznego UART zamiast RS485 ułatwia wymianę danych z zestawami xxBASE. Sercem zestawu jest układ CLRC632 oraz mikrokontroler MC9S08JM60.