Projekty‎ > ‎

Prawdziwe EKG

EKG kojarzy się ze szpitalem, przychodnią, służbą zdrowia - ogólnie z czymś drogim i trudno dostępnym. Jeśli jednak prześledzić bieżące osiągnięcia elektroniki w tej dziedzinie, to od niedawna jest dostępne kilka świetnych układów scalonych pełniących rolę prawie kompletnego systemu EKG. W projekcie, który przedstawimy później, użyty został układ ADS1298 (Texas Instruments) oraz zaprojektowana została i wykonana płytka drukowana. Całość łączy się z naszym ulubionym V1.BASE. Do tego wszystkiego jest oczywiście oprogramowanie na PC, które przetwarza i wyświetla wykresy potencjałów czynnościowych mięśnia sercowego - i nie tylko ;)

Projekt został wykonany jako praca inżynierska Krzysztofa Szostaka (WPPT, PWr), ale ponieważ obrona dopiero ma się odbyć, to publikacja jest na razie tylko poglądowa :)
Na pobudzenie apetytu zamieszczam zdjęcie kompletnego zestawu.

Po obronie pojawi się więcej szczegółów ;)

Koszt samego układu ADS1298 w detalu to ok. 200 zł., ale koszty dodatkowe są już stosunkowo niewielkie. Użycie własnych kabli i jednorazowych elektrod V1-V6 pozwala zbudować w pełni funkcjonalne, cyfrowe EGK o dobrych parametrach za ok. 400 zł.
Obecnie za obsługę urządzenia i komunikację z PC odpowiada nasz zestaw V1.BASE (na zdjęciu widoczny pod zwojami kabli).