Projekty‎ > ‎

LED cube

Ok. 5 intensywnych dni pracy i powstała pierwsza wersja LED-cube 8x8x8.
Fakty w skrócie:
512 LEDów, 1024 złącza lutowane "na pająka', 1 laska silikonu, 9 mikrokontrolerów (8 sztuk 8-bitowców do sterowania matrycami 8x8 oraz jeden ColdFireV1 do zarządzania całością i komunikacją z PC).

Projekt przeszedł chrzest bojowy na wystawie z okazji X-lecia WEMiF, był też pokazywany przy okazji dni otwartych. Póki co nic nie odpadło, pomimo wożenia konstrukcji po dziurawych wrocławskich drogach.

Filmy i zdjęcia - TVP Wrocław oraz TV Styk, ale najlepiej to oczywiście wygląda na żywo (trochę bez sensu jest oglądanie wyświetlacza 3-D na płaskim ekranie komputera).

Projekt jest rozwojowy, po sprzęcie nadszedł czas na porządne oprogramowanie. 
W najbliższym czasie przedstawimy na warsztatach, krok po kroku, jak to wszystko działa, jak sterować diodami, oraz w jakim formacie należy przygotować dane, aby można było je oglądać w formie animacji 3D.

Użyte układy (hardware) pozwalają na ustawianie kilku poziomów jasności LED (np. 0%, 50%, 100%), wymaga to jednak zmiany firmware (oprogramowania mikrokontrolerów).
Obecnie 1 klatka animacji 3D zajmuje 512 bitów, czyli 64 bajty przesyłane do urządzenia jako ciąg 128 znaków heksadecymalnych.

Pora też przymierzyć się do wersji kolorowej i być może trochę większej - 10x10x10?... ;-)