Projekty‎ > ‎

LCD-TXT

Podłącz do V1.BASE/NE64.BASE typowy wyświetlacz alfanumeryczny LCD (16x1, 16x2, ...) lub inny, z podświetleniem lub bez - nie używając uciążliwych kabelków, lecz wykonując jednostronną, niewielką płytkę drukowaną. Koszty: gniazdo 1x20 pin, 2x5 pin, kawałek laminatu, potencjometr do regulacji kontrastu LCD, tranzystor do sterowania podświetleniem. Kosztuje to wszystko kilka złotych + czas wykonania PCB + wyświetlacz.

Jak widać na zdjęciu, wyświetlacz jest podłączony do dedykowanego 8-bitowego wyjścia PORTD. To złącze dostarcza zasilania +5V, potrzebnego do działania typowego LCD. Jeden z sygnałów portu D służy do regulacji jasności podświetlenia wyświetlacza (lub po prostu włączania/wyłączania go w zależności od potrzeb).

Płytka i przykładowe kody źródłowe zostały wykonane przez Adama Wójtowicza. Funkcje sterujące wyświetlaczem zostały opracowane w taki sposób, że mogą obsługiwać zarówno 4- jak i 8-bitowy tryb komunikacji z LCD. Funkcje te nie są zależne od mikrokontrolera - odwołują się wyłącznie do wysokopoziomowych komponentów odpowiadających użytym w projekcie wyprowadzeniom GPIO. Bardzo łatwe jest więc przeniesienie bibliotki cfv1_lcd_txt na inne mikrokontrolery (nie muszą to być układy Freescale). W niedalekiej przyszłości skorzystamy z tego podłączając LCD do zestawu NE64BASE z wbudowanym Ethernetem.

Jeśli nie chcesz wykonywać dedykowanego PCB, to też nie ma problemu - wystarczy po prostu 9 przewodów łączących płytkę mikrokontrolera i standardowy, alfanumeryczny moduł LCD. Płytka drukowana jest tylko po to, aby ułatwić mechaniczne połączenie i uniknąć plątaniny kabli.

Kształt płytki pozwala bez problemu na równoczesne podłączanie innych układów peryferyjnych (np. radia RFM70) do zestawu V1BASE. Wyświetlacz LCD nie ogranicza dostępu do pozostałych pinów złącza peryferiów, co dobrze widać na zdjęciu powyżej.
ą
Krzysztof Urbański,
16 sty 2013, 13:40
ċ
wysw_znakowy.7z
(77k)
Krzysztof Urbański,
5 lut 2013, 10:00