Sterowanie LED większej mocy (jasności) wymaga użycia odpowiednich driverów. Mogą to być zwykłe bufory (np. 74HCT373 w V1.BASE), specjalizowane scalone sterowniki LED lub tranzystory MOSFET. We wszystkich tych przypadkach pojawia się problem, gdy mamy do dyspozycji zbyt niskie napięcie zasilania (3.3 V).
Napięcie o wartości 3.3 V zwykle jest niewystarczające do uruchomienia diody w kolorze zielonym, niebieskim lub białym, szczególnie kiedy jest to dioda większej mocy. Dokładna wartość napięcia przewodzenia zależy od modelu/egzemplarza diody, ale typowo potrzeba 3.6 albo nawet 3.9 V. Pojedyncze ogniwo litowe lub akumulator LiPo są w stanie dostarczyć jedynie 3..3.6 V.

W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się cyfrowo sterowana przetwornica DC-DC, w tym przypadku będzie to układ CAT3200. Oprócz tego, że układ ten potrafi podnieść napięcie zasilania LED z 3.3 do nawet 5 V, to dodatkowo punkt pracy (napięcie, a więc pośrednio i prąd) diody świecącej jest na bieżąco monitorowany i stabilizowany. Układ posiada  cyfrowe wejście ENABLE, które po podłączeniu sygnału PWM z mikrokontrolera może służyć do płynnej zmiany jasności świecenia LED. Nie są potrzebne dodatkowe układy dopasowujące na wejściu (w odróżnieniu od niektórych tranzystorów MOSFET). 

W wersji "ekonomicznej" układ ten może sterować po prostu 5 jasnymi diodami SMD małej mocy, a kompletna płytka wraz z diodami ma wymiary rzędu 12x12 mm. Takie diody wystarczają do oświetlania wnętrza komputera lub wykonania cyfrowo sterowanych dekoracji świetlnych.
Zamiast 5 diód małej mocy może być użyta pojedyncza dioda średniej mocy (maksymalny prąd wyjściowy układu to 100 mA). Podobne układy są stosowane w przetwornicach DC-DC podwyższających napięcie oraz jako sterowniki podświetlenia np. ekranów LCD.

Na zdjęciach widoczny jest działający moduł 5 niebieskich LED. Znając jasność słynnych już zielonych LED na płytce V1.BASE i porównując ją z przedstawionym niebieskim modułem można oszacować, jak jasno świecą diody niebieskie.

 

Do podłączenia tego modułu potrzebne jest zasilanie ok. 3.3V i sygnał PWM. Może to być po prostu wysoki poziom logiczny, co na stałe włączy wszystkie diody.
Projekt multi-test V1.base w trybie programowego PWM (czyli prezentacji różnych jasności świecenia diód) wystawia sygnał PWM na liniach portu D. Do jednej z tych linii można podłączyć opisywany moduł, co spowoduje jego świecenie z określoną jasnością. Należy wybrać ten program DEMO, w którym D0..D7 mają różne jasności.

Potencjalne zastosowania CAT3200 obejmują m.in. systemy zdalnie sterowanego dodatkowego oświetlenia LED małej mocy. 3 takie układy mogą być użyte do wysterowania diody RGB o mocy maksymalnie 1 W (po 350 mW na składową).
Pojedyncze diody średniej mocy to np. http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/0.3W_PM6N.pdf w rozsądnej cenie 1.50 PLN/szt., dostępne w sklepie MARITEX. Inne sklepy elektroniczne również oferują podobne produkty.
Wybierając diodę świecącą zwróć uwagę na jej nominalny (typowy) prąd przewodzenia. Większość SMD-LED pozwala maksymalnie na 20-30 mA, przy czym towarzyszy temu bardzo różna intensywność świecenia. Niekoniecznie większy prąd oznacza więcej światła, decydujące znaczenie ma sprawność diody. Diody o większej sprawności są też zwykle droższe (jak zresztą łatwo można zgadnąć). W zabawach z oświetleniem sterowanym radiowo i zasilanym z akumulatorów warto mieć ten parametr na uwadze.
Zamiast jednej diody o prądzie 100 mA można użyć 5 x 20 mA (tak jak w powyższym przykładzie), takie rozwiązanie  ułatwia przy okazji rozpraszanie ciepła.

Uwaga! Udostępniam bezpłatnie egzemplarze CAT3200 chętnym z Koła MikroCpp