Oprogramowanie‎ > ‎

ProcessorExpert

Wszystkie środowiska programistyczne CodeWarrior pozwalają użyć rozszerzenia ProcessorExpert (w wersji pełnej albo podstawowej). 
Jest to bardzo przydatne narzędzie, które umożliwia konfigurowanie mikrokontrolera (CPU i układów peryferyjnych) bez konieczności sięgania do dokumentacji układu lub jego rejestrów.
To, co najważniejsze, można wykonać przy pomocy myszki i klawiatury.
Oczywiście, nie unikniemy ostatecznie lektury tej dokumentacji, nie da się wszystkiego wyklikać, ale przynajmniej na początkowym etapie nie musimy się od razu zniechęcać :)

Działanie PE polega na automatycznym generowaniu fragmentów kodów źródłowych odpowiedzialnych za konfugurację wskazanych komponentów mikrokontrolera. Do tych kodów w każdej chwili możemy zajrzeć. Można też pod pewnymi warunkami te wygenerowane kody źródłowe ręcznie modyfikować.
Najrozsądniej jednak jest przeczytać kilka linijek komentarza w kodzie i ograniczyć się do modyfikacji tych plików, które zostały do tego celu udostępnione.

Samo programowanie odbywa się w języku C, a PE generuje zbiór funkcji i makrodefinicji gotowych do użycia w programie napisanym przez użytkownika. Nie jest więc tak, że PE zrobi za nas wszystko - kod źródłowy programista musi napisać sam. Natomiast zamiast analizować pojedyncze bity rejestrów uC można się skupić na najważniejszym zadaniu, czyli właśnie programowaniu.

Np. miganie diodami z użyciem przerwania zegarowego wymaga skonfigurowania ('wyklikania') CPU, dodania do projektu komponentów BitIO (lub BitsIO) oraz TimerInt oraz napisanie 1 linijki kodu. Całość można zrealizować w kilka minut. Niewiele dłużej trwa np. uruchomienie UART i nawiązanie komunikacji z PC.

Z czasem okaże się, że niekoniecznie PE jest najlepszym rozwiązaniem, dla zaawansowanych użytkowników mikrokontrolerów skuteczniejsze może się w końcu jednak okazać bezpośrednie użycie rejestrów. Wolny wybór!