Oprogramowanie‎ > ‎

EAGLE

http://www.cadsoftusa.com/

Narzędzie ułatwiające projektowanie PCB, dostępna jest bezpłatna wersja oprogramowania.
Pozwala przejść od schematu elektrycznego do wzoru ścieżek. Można tak zaprojektowane PCB wykonać w domu, w OpenLab, lub przesłać do wykonania do odpowiedniej firmy.

Na warsztatach [4] zajmiecie się wykonaniem projektu własnego PCB, postaramy się Wam przekazać najważniejsze praktyczne wskazówki dotyczące zasad projektowania płytek obwodów drukowanych.
Natomiast już teraz możecie zacząć od pobrania i zainstalowania aplikacji oraz zapoznania się z tutorialami.
Te na stronie producenta są średniej jakości, ale np. na początek może być Wprowadzenie do EAGLE (EN). Pierwsze 30 minut to strata czasu, ale na szczęście można przewijać nudne kawałki. Podkład dźwiękowy jest w języku angielskim, ale właściwie wszystko, co istotne, widać na obrazkach. Inne wersje językowe też są dostępne, zajrzyjcie pod adres podany u góry.

Oprócz strony producenta w Internecie znajdziecie wiele innych (lepszych!) kursów, podręczników, przykładów.

Inne narzędzia służące podobnym celom:
  • Altium Designer - profesjonalna i niestety bardzo droga aplikacja
  • TINA - oprócz projektowania PCB, pozwala na symulację układu, jest to bardzo przydatne w projektach układów analogowych
  • ExpressPCB
  • PCB123 - uboga biblioteka elementów, zorientowany na dostawcę elementów DigiKey i układy NXP
  • ...i wiele innych
EAGLE nie jest najbardziej ergonomicznym programem CAD, ale jest chyba najpopularniejszy - głównie ze względu na rozbudowane biblioteki elementów, dostępne także w bezpłatnej wersji.
Comments