Dodatki‎ > ‎

Podczerwień

Aktywne czujniki podczerwieni

Transmisja w zakresie bliskiej podczerwieni może być użyta do przekazywania danych na niewielkie odległości (wymagana jest bezpośrednia widoczność urządzeń lub obiektów pozwalających na odbicie fal podczerwonych).
Z ciekawszych zastosowań - można takie nadajniki lub odbiorniki rozmieszczać w kilku punktach pomieszczenia, robot ma na pokładzie kilka takich optoelementów o kierunkowej charakterystyce, dzięki czemu da się odtworzyć informację o orientacji robota w przestrzeni. Dokładnie to samo dałoby się uzyskać z kompasu elektronicznego, ale nie zawsze mamy otoczenie "czyste" magnetycznie.
 
Dysponujemy wieloma nadajnikami, odbiornikami oraz transceiverami (modułami zintegrowanymi). Warto użyć specjalizowanych modułów Ir z wbudowanym modulatorem. Działa to w ten sposób, że nośna jest modulowana sygnałem kilkudziesięciu kHz, co pozwala na użycie w odbiorniku filtrów pasmowoprzepustowych dostrojonych do tej konkretnej częstotliwości. Skutecznie eliminuje to zakłócenia pochodzące np. od świetlówek czy żarówek.
 

Laser IR

Każda drukarka laserowa jest wyposażona (jak łatwo zgadnąć) w laser. Typowo jest to kompletny moduł lasera IR z układem stabilizacji prądu i modulatorem oraz optyką.
Używając tych laserów należy zachować szczególną ostrożność - emitowane promieniowanie jest prawie niewidoczne (zaobserwować można jedynie słabo widoczną plamkę koloru głębokiej czerwieni). "Niewidoczne" nie oznacza jednak "nieszkodliwe dla oka". Zabawa z laserami IR wymaga użycia okularów ochronnych z filtrami podczerwieni.
Lasery te nadają się doskonale do wyświetlania szablonów rozpoznawanych przez kamery z filtrem podczerwieni, co ma zastosowanie np. przy rozpoznawaniu otoczenia lub lokalizacji obiektów w robotyce.


Przydatne linki:

Diody nadawcze IR dużej mocy

Dostępne jest kilka modułów nadawczych podczerwieni o mocy 0.5 W każdy (prąd 300 mA).

Taki pobór prądu raczej wyklucza pracę ciągłą przy zasilaniu bateryjnym, także z powodu nagrzewania modułu. Można jednak zasilać diody impulsowo, co pozwala jeszcze bardziej zwiększyć prąd (nawet do 1A w impulsie), przy niewielkim średnim poborze prądu. Typowe zastosowanie emiterów o tak dużej mocy to oświetlenie dla kamer działających w tym zakresie podczerwieni (night-vision), ale użyte w zamkniętych pomieszczeniach pozwalają także na bezprzewodową transmisję sygnałów odbieranych przez prawie wszystkie detektory IR (dzięki odbiciom). Unikamy w ten sposób ryzyka przesłonięcia wiązki podczerwieni przez przeszkody, nie trzeba się przejmować wzajemnym ustawianiem nadajników i odbiorników. To może się przydać np. przy synchronizacji wielu urządzeń znajdujących się w jednym pomieszczeniu i stanowi alternatywę dla fal radiowych. Argumentem za tym właśnie rozwiązaniem jest pobór prądu - moduły RF w trybie odbioru danych (nasłuchu) wymagają typowo kilkunastu mA, podczas gdy fotodioda PIN + wzmacniacz zadowolą się kilkoma mA lub mniej, dzięki czemu mogą być stale włączone.
Comments